YETKİLİ VE ETKİLİ SERVİS ARASINDAKİ FARK NEDİR

 • Sonraki İçerik
 • Önceki İçerik

  YETKİLİ VE ETKİLİ SERVİS ARASINDAKİ FARK NEDİR

Yetkili Ve Etkili Servis Arasındaki Fark Nedir?

Yetkili Servis teknisyenleri kendi marka klimalarını çok iyi bilmekte ve gerekli özel ekipmanlara, teşhis/onarım cihazlarına ve en son güncel talimatlarına sahiptirler.

 • Verilen hizmetin sorumluluğunu üstlenen kurumsal yapı ile özel marka kalite standartlarına ve sürekli geliştirilen teknik talimatlara göre bakım/onarım yapılmaktadır.
 • Güvenirlik, emniyet ve uygunluklarının tespiti amacı ile özel kalite ve hassasiyet kontrollerinden geçirilmiş, özellikle klimanız için geliştirilen Orijinal Parçaları/Aksesuarları kullanılmaktadır.
 • Yetkili Servislerde düzenli ve uzmanca yapılan bakım/onarım işlemleri güvenliğinizin, ekonomik kullanımın ve klimanızın mükemmel bir şekilde işlevini yerine getirmesinin devamını sağlar.
 • Yeterliliklerin değerlendirildiği sınav sistemlerini de içeren periyodik eğitimler ile eğitilmiş tecrübeli teknisyenler hizmet sunmaktadır.
 • Klimanızın dilinden en iyi Yetkili Servisiniz anlar. Bunun için gereken teknoloji, eğitimli ve uzman personel ve şeffaf servis anlayışı sadece Yetkili Servisinizde vardır.
 • Yetkisiz servislerde klimanızın ihtiyacı olan bakım, onarım teknolojisi yoktur. Klimanızı teslim ettiğiniz kişinin klimanızı ne kadar tanıdığını bilemezsiniz. Meydana gelen hasarın doğru tespit edilip onarıldığından ASLA emin olmazsınız.
 • Yetkisiz servislere bir daha gittiğinizde aynı yerde olacağının garantisini kimse veremez. Daha sonra klimanızda bir sorun çıktığında karşınızda yetkili bir kişi bulamayabilirsiniz.
 • Yetkisiz servislerde yapılan işlemler kısa vadede daha hesaplı gibi görünebilir. Ancak daha sonra yol açacağı zararların maliyeti çok daha yüksek olabilir.
 • Yetkisiz Servislerde yapılan bakım ve onarımların kalite ve kurumsal garantisi yoktur. Üstelik bu işlemler güvenliğinizi tehlikeye atabilir, klimanızı 2.el değerini düşürür.
 • Klimanız orijinal parça, paslanmazlık gibi çeşitli garantilerle donatılmıştır. Yetkisiz servislerde yapılacak olan bakım ve onarımlar klimanızda bu garantilerin sona ermesine neden olabilir.

Etkili Servis Nedir ?

Aslında Etkili Servis dediğimiz, yetkili servisin bir nevi kurumsal olmayan ve herhangi bir problemde,aksaklıkta,çalınma riskine karşılık karşınızda yetkili bir kişiyi bulamayacağınız bir servis türüdür. Bu servislerde yapacağınız bakım/onarım ve yedek parça değişimi klimanızı garanti dışı bırakacaktır. Ayrıca yaptığı bakım,onarım ve yedek parça değişiminin doğruluğuda tartışılır. Olduğunca bu servislerden uzak durun ve klimanızı sağlık ve güvenle bir ömür kullanın.

Bildiğimiz üzere iklimlendirme cihazlarınızda aynı biz insanlar gibi bakıma ihtiyaç duyarlar. Nasıl ki biz hasta olduğumuzda veya check up (genel sağlık muayenesi) yaptırmak istediğimizde hastaneye gidiyorsak işte aynı şekilde klimalarımızıda arıza verdiklerinde, hasar oluştuğunda yahut periyodik bakım zamanı geldiği vakit servisi ararız.

Servisi arama konusunda herkes hemfikir, fakat hangi servis: Yetkili servis mi, özel servis mi?

Tabii ki kurumsalda maliyet tablosu bireysel sistemlerde ise ekonomik gelir farkının bu tercihteki önemi büyük. Klima için “özel servisi mi arıyayım? yoksa yetkili servise mi arıyayım?” diye düşünülebilir. Açıkçası iki servis arasında ciddi bir fiyat farkı olmasa bunları düşünmeye gerek kalmayabilirdi. Ancak aradaki fiyat farkı yaklaşık iki katı. Hatta bazen daha da açılabiliyor.

Öncelikle özel servislerden başlayalım. Bu sektör Türkiye’de hiç azımsanmayacak bir büyüklüğe sahip. Sırf İstanbul’da 1,000 in üzerinde bunlara birde bıranşı olmadığı halde müdahale edenleri eklersek bu sayı 3,000 leri geçiyor  Özel servis denilince akla sadece birden çok markaya hizmet veren servis sözleşmesi olmayan firmalar gelmemeli elbette. Münferit olarak özel servis açmayı tercih eden birçok işletmeci var. Genel tabloya baktığımızda ülke çapında binlerce özel servis olduğunu görüyoruz.

Bu servisler genelde birden çok markaya yetkisiz olarak hizmet veriyor. Özel serviste marka sınırı yoktur Yetkili servisi ise sadece sözleşmeli olduğu belli markalara servis hizmeti sunar  Yani sözün kısası özel serviste marka sınırı yoktur.

Şunu da belirtmekte fayda var; özel servislerde bir standart olduğunu söyleyemeyiz. Yani aynı marka için hizmet veren bir özel servisten gayet memnun kalıp, bir diğer servisten şikayetçi olabilirsiniz.

Yetkili servislere gelecek olursak, bu servisleri açma prosedürleri çok daha zor ve maliyetli olduğu için haliyle özel servislere göre sayıları çok daha az. Ayrıca yetkili servislerde çalışan teknik personelin çok daha profesyonel olması gerekiyor. Daha doğrusu burada çalışan teknikerler teknisyenler usta ve kalfalar doğrudan üretici firma tarafından eğitime tabi tutuluyor. Böylece randevusuz hizmet almak neredeyse imkansız oluyor.

Yetkili servisler, özellere göre daha kurumsal çalışırlar. Şikayet mekanizması bu servislerde her zaman daha iyi işler. Ayrıca değiştirilen parçalara ‘parça garantisi’ verilir. Yani ürününüz garantiden çıkmış olsa bile parça garantisi devam ettiği sürece, aynı sıkıntı tekrar patlak verdiğinde ücretsiz olarak değiştirilebilir.

Evet, genel hatlarıyla iki servis hakkında bilgi verdikten sonra karşılaştırmaya geçebiliriz:

(Kolay anlaşılması açısından  yetkili servise (Y),  Etkili servis yani özel servise (Ö) diyelim.)

1) Y: İklimlendirme cihazınızda yapılan işlemler, üst düzey kaliteyle yapılır. Çünkü yetkili servis teknikerleri bizzat üreticiden eğitim almışlardır.

Ö: İşlem kalitesi ustaya bağlıdır. İşinin ehli bir ustaysa yetkili servisten çok daha kaliteli çalışabilir. Ancak doğrusu bu çok da sık rastlanan bir durum değildir.

2) Y: Periyodik bakım ve onarımda yapılan işlemler cihazın garantisini hiçbir şekilde bozmaz. klimanızın orijinal yedek parçaları kullanılır.

Ö: Değiştirilen parçalar orijinal değilse otomobil garanti dışı kalır. Orijinal parçalar kullanılsa dahi usta hatasından kaynaklanan bir sıkıntıda garanti bozulabilir.

3) Y: klimanız bakım ve onarım sırasında güvenli bir yerde, yani yetkili servisin atölye veya servis istasyonunda tutulur. Hiçbir güvenlik kaygınız olmaz.

Ö: klima özel servisin eğer ofisi yoksa kendi uygun gördüğü yerde kalır. Güvenlik açısından riskli bir yer ise aklınız cihazınızda kalabilir.

6) Y: Bakım veya onarımdan sonra problem çıkması durumunda yetkili servisle tekrar irtibata geçip sorunun düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

Ö: Bu durum her özel servis için geçerli olmasa bile bazı ustalar sorunun kendisinden kaynaklandığını kabul etmez.

7) Y: İşlemlerin süresi oldukça uzundur. Bakım onarım ve tamir işlemleri aksi bir durum olmadıkça cihazın olduğu yerde yapılır. Periyodik bakım süresi cihazın durumuna göre değişir.

Ö: Yetkili servise göre işlemler çok daha hızlı yapılıyor gibi görünebilir. Ancak işlemler genelde geçici çözümlerden oluşur kalıcı değildir ürün mümkün olduğunca servise alınarak yapılmaya çalışılır buda maliyeti yükseltir.

8) Y: Yan sanayi ve ikinci el yedek parça kullanımına izin verilmez. Ayrıca kendi temin ettiğiniz orijinal yedek parçayı yetkili serviste taktırmanız mümkün değildir.

Ö: Yetkili servisin aksine yan sanayi ve çıkma parça kullanılabilir. Bununla birlikte farklı kanallardan aldığınız orijinal yedek parçayı özel serviste, sadece işçilik parasıyla taktırabilirsiniz.

9) Y: Üst satırlarda da değindiğimiz gibi yetkili servislerin sayısı özel servislere göre az olduğu için yoğunluk yaşanır. Bazı yetkili servisler bakım için 1 hafta sonrasına gün verebiliyor.

Ö: Çoğu zaman randevu almadan gidebilirsiniz. Ancak yoğun çalışan bazı özel servisler için yine randevu almanız gerekebilir.

10) Y: Hizmet anlayışı her zaman üst düzeydir.

Ö:Çoğu tüketici, garanti kapsamındaki ürünün, bakımı veya arıza durumunda yetkili servise bildirilmesi gerektiğini bilir. Bu tabii ki bir zorunluluk değil, ancak son derece önemli bir husus. Nedenine gelecek olursak; özel servislerin çoğu orijinal yedek parça kullanmayı tercih etmiyor. Genellikle, daha ucuza mal olan yan sanayi parçalar kullanılıyor. Sonuç olarak orijinal olmayan parçaların kullanılması durumunda, cihazınız henüz 1 aylık bile olsa garanti dışı kalıyor.

11) Y:Yetkili servis Adres ve telefonlarına kurumsal oldukları için her zaman ulaşabilirsiniz

Ö: Çoğu özel servise bir kez ulaşıp hizmet aldıktan sonra ikinci aramanızda ulaşamazsınız ve adreslerini bulamazsınız

Bir önemli nokta daha var. Garantisi devam eden cihazınıza, orijinal yedek parça kullanan özel servise götürdüğünüzü varsayalım. Yedek parça orijinal dahi olsa yapılacak en ufak bir işçilik hatasında cihazınız yine garanti dışı kalabilir. Bu nedenle garantisi devam eden cihazlar için en mantıklı tercih yetkili servis.

Günümüzde iklimlendirme cihazları ve beyaz eşyalar şüphesiz birçok insanın hayatında büyük önem taşıyor. Bu nedenle cihazın bakım ve onarımlarını düzgün bir şekilde yaptırmalıyız. Unutulmaması gereken en önemli nokta; tasarruf yapayım diye özel servise götürdüğümüz cihazlarımız, daha büyük sorun çıkartıp ileride daha fazla masrafa neden olabilir. Bu yüzden servis seçimi çok önemli. Garanti dışı kalmış cihazınızı periyodik bakımı, küçük hasar onarımları ve tüm işlemler için yetkili servis her zaman daha mantıklı olacaktır.

Son olarak internetten ulaştığınız servislerin kurumsal yapısını mutlaka kontrol ediniz adres telefon ve ünvan bilgileri net olmayan firmalardan uzak durun.

/ Genel / Etiket:

Yorumlar

Henüz yorum yok

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Sonraki İçerik
 • Önceki İçerik