Klima Bakımı Neden Önemlidir?

Klima Bakımı Neden Önemlidir?

Klima Bakımı Neden Önemlidir?

Klima bakımları insan sağlığı için önemlidir. Klimanın kullanıldığı alanlarda gözle görülmeyen tozlar, parteküller klima önünde bulunan filtrelerden geçerek, zamanla evaparatör / kondenser (iç ünite) üzerine yapışarak reçine halini almaktadır. İç ünite drenaj tavasında uzun süre kaldığındada lejyoner hastalığı olarak bilinen bakterinin oluşması için en uygun zemini hazırlar. Bu hastalık yüksek ateş ile ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Şayet periyodik bakımları yapılması durumunda bu durumun önüne geçilmekte ve cihaz performansı direkt etkilenmektedir. Hijyenik açıdan hem de cihazınızın ömrünün uzun olması açısından özel kimyasallar ilaçlar ile firmamızca yapılmaktadır. Düzenli bir şekilde yılda bir kere uygulandığı zaman cihazların arızalanmamasının önüne geçilmesi için yüksek tedbir alınmış olur. Cihazınızın sorunsuz çalışması için periyodik bakımlarının yapılması gerekir, aksi durumda;

  • Cihaz performansı düşer.
  • Enerji sarfiyatı % 40 artar.
  • Cihazdan hoş olmayan kokular gelir.
  • Kompresörü düzensiz çalışacağından ömrü azalır. Kısa vadede maliyetlerin artmasına neden olur.
  • Klimanız ideal filtreleme yapamayacağından toz, partiküller ortamda kalır, pnömoni ve küf mantarları oluşur. Fibromiyalj, baş ağrısı, sinüzit, kronik yorgunluk, burun kanaması, yüz felci, alerji ve lejyoner gibi hastalıklara neden olur.
  • Drenaj sisteminde oluşan tıkanmalar su sızıntılarına neden olur. Masraflı tadilatlara yol açar.
  • Elektrik tesisatında oluşacak oksitlenmeler daha büyük arızalara neden olur.

Periyodik bakım cihazınızda daha az arıza daha az enerji tüketimi, optimum performans daha uzun ekipman ömrü daha iyi hava kalitesi ve konfor sağlamaktadır.

Bildiğiniz gibi bir çok hastalık solunum yolu ile bulaşmaktadır bu hastalıkların yayıldığı yerlerde genelde toplu olarak çalışılan yerlerdir eğer çalıştığınız ortamda havalandırma veya iklimlendirme cihazları bulunuyorsa tedbir alınmadığı taktirde bir kişide bulunan bir hastalık diğer kişilere kolayca bulaşabilmektedir bir çok işletme maliyeti düşürmek adına ya bakımları zamanında yaptırmamakta yada kendi personellerine gerekli teçhizat ve kimyasal olmaksızın basitçe yaptırmaktadır.

Ancak doğru yapılmayan bakımlar çalışanların sağlığını bozacaktır buda bakım maliyetini kat kat üstünde bir maliyet olarak firmaya dönmektedir sizde bakımları zamanında ve ehliyetli kişilere yaptırarak bu maliyet ve sağlık sorunlarından kurtulabilirsiniz. Ayrıca bakım sadece solunum rahatsızlığı değil işletme maliyetleri verimlilik açısındanda önemlidir zamanında yapılan bakımlar işletme giderlerini düşüreceği gibi son zamanlarda sık sık gündeme gelen enerji verimliliği açısından da önemlidir.

/ Klima Bakımı

Yorumlar

Henüz yorum yok

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir