Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima bakımı yapmak için öncelikle bakım yapılacak cihaz özelliklerini tam olarak bilmek gerekir aksi taktirde cihaza yapılacak bakım fayda dan çok zarar getirir bakım esnasında kullanılacak kimyasal ve malzemelerde önemlidir.

Klima bakımı yapmadan önce cihaz özelliklerine göre bakım için malzemelerin tedariki yapılır bakım yapılacak cihazın bulunduğu yerde bakımla ilgili tedbirler alınır. Enerjinin kesilmesi temiz su örtü bakım kimyasalı basınçlı pompa ve diğer kullanılacak ekipmanlar hazır edilir.

Cihaz bakıma hazırlanır enerjisi kesilerek koruyucu kapakları ve muhafazaları sökülerek bakıma hazır hale getirilir.  Cihaza yerinde bakım eğer mümkün görülmüyorsa cihaz uygun bir şekilde de montajı yapılarak yerinden alınır ve bakım yapılacak ortama götürülür.

Burada klima parçalara ayrılarak genel bakıma geçilir bu bakım önce parçaların üzerine uygun miktarda bakım kimyasalı karışımı hazırlayarak püskürtülür. Kimyasalın yüzeydeki kir pas ve lekeleri çözebilecek reaksiyona geçmesi için beklenir bu malzemenin kirliliği ve çalıştığı ortamın zorluğuna göre değişir. Çözülme için yeterli süre bekledikten sonra parçalara temiz su tatbik edilerek parçaların üzerindeki kir tabakası temizlenir eğer temizlik yeterli gelmemişse bu işlem tekrar edilir.

Böylece temizlik sağlanana kadar işlem tekrar edilmiş olur temizlikten emin olduktan sonra parçalar durulanarak cihaz toplanma aşamasına geçilir cihaz toplandıktan sonra cihaz manifold bağlanarak gaz basınçları gözlemlenir enerji sarfiyatı kontrol edilir akım değerleri ölçülür. Varsa sistemin doğru çalışmasına etki eden durumlar ortadan kaldırılarak bakım işlemi tamamlanır ve cihaz yerine takılarak son kontrolleri yapıldıktan sonra teslim edilir. Unutmayın cihazlar eskidikçe parçaları yıpranır aşınır ve korozyona uğrar yapılacak yanlış bir hareket bakım maliyetini artıracağı gibi cihazınızın değişimine kadar sebebiyet verebilir bu yüzden bakımların konusunda uzman deneyimli ehliyetli kişilerce yapılması menfaatinize olacaktır.

Evde Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Kısaca klima bakımı nasıl yapılır öncelikle bakım yapılacak cihaz kumandadan kapatılarak cihaz durdurulur ve mümkünse cihaz sigortası kapatılır sigorta kapatıldıktan sonra cihaz filtre kapakları açılarak cihaz filtresi yerinden çıkarılarak banyo veya lavaboda uygun ılık su tazyik edilerek yıkanır yıkama işlemi bittikten sonra filtreleri kuruması için bir müddet beklettikten sonra tekrar yerine takarak cihaz filtre kapaklarını kapatınız cihaz sigortasını kaldırdıktan sonra kumandayı kullanarak cihazı çalıştırabilirsiniz. Cihazınız çalışmıyorsa cihaz kumanda pillerini çıkararak 5 dakika bekleyiniz ve kumandaya pilleri takarak cihazı tekrar çalıştırınız eğer cihaz çalışmazsa cihaz enerjisini sigortasını kapatarak komple kesiniz yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra enerjiyi vererek cihazı çalıştırınız eğer çalışmazsa cihaz için yetkili servisi arayınız. Unutmayın daha detaylı bakım için konusunda uzman yetkililerden destek alınmalıdır.

/ Klima

Yorumlar

Henüz yorum yok

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir